تماس با ما

انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها (بخش چهارم)

۲۹ آبان ۱۳۹۶ انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها (بخش چهارم)
انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها (بخش چهارم)
Rate this post

در مقالات بخش اول و دوم و سوم “انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها” ۷ نوع دتکتور آتش را بررسی کردیم. در این جا بخش پایانی این مقاله را بررسی می کنیم و به توضیح دو نوع دتکتور آتش، دتکتور کربن مونوکسید، و دتکتور واحد بررسی مجرا می پردازیم. همچنین نحوه انتخاب دتکتور مناسب را بررسی می کنیم.

۸-دتکتور کربن مونوکسید

هنگامی که این نوع دتکتور در مدت زمان مشخصی مقدار تعیین شده ای از کربن مونوکسید را در هوا تشخیص دهد بوق هشداری به صدا در خواهد آورد. انواع مختلف هشدار توسط انواع مختلف سنسور فعال می شود.
دتکتور کربن مونوکسید می تواند در برابر تاثیرات محیطی خاص مانند گرد و خاک، بخار و دود سیگار ایمن بمانند که منجر به اعلام هشدار اشتباه از سیستم های تشخیص دود می شوند، در حالی که واکنش به بسیاری از انواع آتش سوزی به طور قابل ملاحظه ای سریع تر از دتکتور گرما می باشد.

۹- واحد بررسی مجرا

این دتکتور برای استفاده در مکان هایی طراحی شده است که نمی توان دتکتور استاندارد دود، گرما و شعله را به کار گرفت. این دتکتور وجود دود یا احتراق در سیستم های مجرایی تهویه را تشخیص می دهد. عملکرد این دتکتور مشابه دتکتور دمنده می باشد اما دارای پمپ نمی باشد و با اثر ونتوری در لوله نمونه کار می کند و جریان هوای بهینه از طریق دتکتور دود را فراهم می کند.

انتخاب دتکتور مناسب
انتخاب دتکتور صحیح بر اساس چندین عامل می تواند باشد که عبارتند از:
سرعت مورد نیاز برای تشخیص آتش بر اساس ارزیابی خطر آتش سوزی. ماهیت و‌ کمیت مواد قابل اشتعال موجود شامل راحتی ایجاد جرقه، میزان آزادسازی گرمای حاصل از احتراق و تمایل به تولید دود می باشد. میزان احتمالی گسترش و رشد آتش. ماهیت محیط ( برای مثال رطوبت، دما، تمیزی. میزان آلاینده ها و ماهیت فرآیند کاری ). استراتژی اطفاء حریق پیشنهاد شده، ارتفاع و هندسه محوطه مورد حفاظت، زمان رسیدن خدمات آتش نشانی. سایر اقدامات حفاظتی فعال و منفعل موجود. مستعد بودن مواد به گرما، دود و آب. سرعت واکنش به آتش سوزی و میزان احتمالی اعلام هشدار اشتباه و انواع مختلف دتکتور آتش.