تماس با ما

انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها ( بخش دوم)

۲۳ آبان ۱۳۹۶ انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها ( بخش دوم)
انواع دتکتور آتش و نحوه انتخاب آن ها ( بخش دوم)
Rate this post

در بخش اول انواع دتکتور آتش به بررسی دتکتورهای دود نقطه ای پرداختیم در این بخش دتکتور آتش چندسنسور، دتکتور گرمای نقطه ای و دتکتور گرمای خطی رو بررسی می کنیم.

۲-دتکتور آتش دارای چند سنسور:

این نوع دتکتور دارای بیش از یک سنسور می باشد که هر کدام از آن ها به ویژگی های مختلف فیزیکی و‌ شیمیایی آتش واکنش نشان می دهند. هدف ترکیب سنسورها به این شکل ، بهبود کارآیی سیستم ‌موجود در شناسایی آتش با استفاده از دود، گرما یا گازهای مونوکسید کربن ( CO ) می باشد. این دتکتور باعث کاهش دسته خاصی از هشدارهای اشتباه می شود.

۳- دتکتور گرمای نقطه ای:

دو نوع دتکتور گرمای نقطه ای وجود دارد که به شرح زیر می باشند:
نوع اول: دتکتور میزان افزایش گرما می باشد که به افزایش زیاد و غیر طبیعی تغییرات دما واکنش نشان می دهد و سریع ترین پاسخ گویی در محدوده وسیعی از دمای محیطی را ارائه می دهد. محدوده دمای ثابت شده نیز در این دتکتور ها وجود دارد.
نوع دوم: دتکتور دمای ثابت شده ای می باشد که به دمای از قبل تعیین شده به جای میزان افزایش دما واکنش نشان می دهد. این نوع دتکتور برای شرایطی مناسب است که تغییرات زیاد دمایی در آنجا عادی لحاظ می شود. برای مثال در شوفاژخانه ها و آشپزخانه ها.

۴- دتکتور گرمای خطی:

این نوع دتکتور به شکل سیم یا لوله بلند وجود دارد. برای تونل های کابل و سیم , قفسه های کابل و سیم ، تاسیسات پست برق و غیره ایده آل می باشد.

دو نوع دتکتور گرمای خطی وجود دارد:
نوع اول: نوع غیر یکپارچه شامل یک کابل برق با عایق بندی نقطه ذوب مشخص شده ای می باشد که در محیط مورد محافظت معلق می ماند. هنگامی که به دلیل ایجاد اتصال کوتاه این عایق بندی ذوب شود باعث می شود که سیستم به حالت اعلام هشدار وارد شود.
نوع دوم: نوع یکپارچه مشابه نوع غیر یکپارچه می باشد با این تفاوت که در این نوع، عایق بندی ذوب نمی شود بلکه مقاومت الکتریکی وابسته به دما می باشد. میانگین دمای در تمام طول سیم مورد بررسی قرار می گیرد نه قسمتی از آن.