تماس با ما

شرایط انتخاب یک کپسول آتش نشانی

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ شرایط انتخاب یک کپسول آتش نشانی
شرایط انتخاب یک کپسول آتش نشانی
Rate this post

کپسول های آتش نشانی حاوی دی­ اکسیدکربن در انواع چرخدار وجود دارند.

مزیت کپسول های آتش نشانی حاوی دی ­اکسیدکربن :
– جهت اطفا حریق­های گروه B و C
– در مکان های سرد دچار یخ ­زدگی نمی­شوند
معایب کپسول های آتش نشانی حاوی دی­ اکسیدکربن:
– برای حریق­های گروه A مناسب نیستند.
– طی تخلیه با ایجاد الکتریسیته ساکن جو انفجاری ایجاد نماید
– نمی­توان بدون خرید تجهیزات پیشرفته و بدون آموزش کارکنان در داخل شرکت شارژ کرد.

کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن که حاوی هیدروکربن هالوژنه مایع هستند

مزیت کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن :

-قابل استفاده برای طفا حریق گروه B یا C و انواع بزرگ­تر آنها نیز برای اطفا حریق­های گروه A
– هالوژن هیچ باقیمانده­ای را بر جای نمی­گذارد.
– دچار یخ­ زدگی نمی­شوند.
– حریق را به صورت موثرتری کنترل می­کند.

معایب کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن :

  • کوچک­تر این خاموش ­کننده­ ها برای اطفا حریق­ های گروه A مناسب نیستند
    – هالوژن گران است و یکی از عوامل تخریب­ کننده­ ی لایه ازن شناخته شده است برای همین هالوترون به عنوان جایگزین آن استفاده میشود.

کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک:

این کپسول های آتش نشانی در انواع تحت فشار و کارتریجی حاوی یکی از چندین پودر خشک در دسترس موجود می­باشدو  فقط برای حریق­های گروه D مناسب هستند.

کپسول های آتش نشانی حاوی مواد شیمیایی ­تر:

در خنک­ سازی حریق گروه K طراحی شده ­اند
این خاموش ­کننده­ ها در محیط­ های صنعتی کمتر دیده می­شوندو در سالن­ های پذیرایی در صنعت نیاز پیدا میشود

رتبه ­بندی کپسول های آتش نشانی

  • به خاموش ­کننده­ های حریق­ های گروه A رتبه عددی از ۱A تا ۴۰A داده می­شود که بر مبنای یک مقیاس نسبی می­باشد و آزمایش های حریق برای کپسول های آتش نشانی گروه A با استفاده از چوب و تراشه­ های چوب انجام می­شود.
    – به کپسول های آتش نشانی گروه B رتبه عددی از ۱B تا ۶۴۰B اختصاص می­یابد که بر مبنای فوت مربع حریقی است که آنها می­توانند کنترل کنند
    – آزمایش حریق در خصوص کپسول های آتش نشانی گروه C انجام نمی­گیرد بلکه این کپسول های آتش نشانی از لحاظ عدم هدایت الکتریسیته آزمایش می­شوند.
    – در مورد کپسول های آتش نشانی گروه D، آزمایش­ های ویژه­ ای با استفاده از مواد قابل احتراق خاص انجام می­شود.

انتخاب کپسول های آتش نشانی

انتخاب کپسول های آتش نشانی مناسب برای مکانی خاص به عوامل زیربستگی دارد.
کپسول های آتش نشانی از لحاظ گروه حریقی رتبه­ بندی شود.

NFPA10 شدت حریق را به ۳ گروه طبقه­ بندی می­کند:
مکان­های با خطر کم : نظیر ادارات، کلاس­های درس و سایر مکان­های عمومی می­باشند. مواد – – گروه A در این محل­ها نسبتاً قابل توجه نمی­باشد. مقادیر اندکی از مواد گروه B ممکن است در این مکان­ها وجود داشته باشد.
– مکان­هایی با خطر متوسط:  تولیدی­های کوچک، فروشگاه­ها، کارگاه­ها و برخی انبارها می­گردد. مقادیر مواد گروه A و B در این مکان بیشتر از مکان­های با خطر کم است
– محل­های با خطر زیاد:  شامل کارخانجات، گاراژهای تعمیر وسایل نقلیه و انبارها می­باشند که در آنها مقدار مواد گروه­های A و B بیشتر از محل­های با خطر متوسط است.

آموزش افراد و توانایی کاربر در استفاده از کپسول های آتش نشانی تاثیر می­گذارد.  در آموزش محدود کپسول های آتش نشانی باید ساده و کوچک باشدو اطفا حریق­ های بزرگ­تر نیازمند آموزش بیشتر است.
جهت استفاده ی کاربر از کپسول های اتش نشانی عواملی چون: میزان آموزش افراد ، توانایی جسمی و روحی کاربر،میزان حریق ، محدودیت­ های قدرتی فرد محل قرار گیری کپسول های آتش نشانی بسیار مهم است و تاثیر زیادی برآن داردبرای مثال تاثیر آب بر کپسول های آتش نشانی حاوی آب و فوم. این کپسول های آتش نشانی چون مستعد به یخ زدگی هستند نباید در محل­های سرد قرار گیرند و نباید با محلول­ های ضدیخ تغییر داده شوند. در شرایط باد استفاده از دی­ اکسیدکربن به دلیل وجود بخارات خورنده با دشواری همراه است.

– واکنش ­پذیری و آلودگی عامل اطفا باید بسیار مورد توجه قرار گیرد برای مثال سرهای شیر خاموش­ کننده در دو نوع آلومینیومی و برنجی ست که نوع برنجی انتخاب برتر محیط­های خورنده است و یا استفاده از مواد شیمیایی خشک در تاسیسات فرآوری مواد غذایی مناسب نمیباشد. ولی کپسول آتش نشانی دی­ اکسیدکربن مورد استفاده است .

استفاده از کپسول آتش نشانی دی ­اکسیدکربن درمکان­های محدود به دلیل تجمع موجب می­شود که اکسیژن از آن مکان خارج شود و خطراتی برای افراد استفاده­ کننده به وجود آورد.