تماس با ما

شرایط انتخاب یک کپسول آتش نشانی

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ شرایط انتخاب یک کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی حاوی دی­ اکسیدکربن در انواع چرخدار وجود دارند.

مزیت کپسول های آتش نشانی حاوی دی ­اکسیدکربن :
– جهت اطفا حریق­های گروه B و C
– در مکان های سرد دچار یخ ­زدگی نمی­شوند
معایب کپسول های آتش نشانی حاوی دی­ اکسیدکربن:
– برای حریق­های گروه A مناسب نیستند.
– طی تخلیه با ایجاد الکتریسیته ساکن جو انفجاری ایجاد نماید
– نمی­توان بدون خرید تجهیزات پیشرفته و بدون آموزش کارکنان در داخل شرکت شارژ کرد.

کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن که حاوی هیدروکربن هالوژنه مایع هستند

مزیت کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن :

-قابل استفاده برای طفا حریق گروه B یا C و انواع بزرگ­تر آنها نیز برای اطفا حریق­های گروه A
– هالوژن هیچ باقیمانده­ای را بر جای نمی­گذارد.
– دچار یخ­ زدگی نمی­شوند.
– حریق را به صورت موثرتری کنترل می­کند.

معایب کپسول های آتش نشانی حاوی هالوژن :

  • کوچک­تر این خاموش ­کننده­ ها برای اطفا حریق­ های گروه A مناسب نیستند
    – هالوژن گران است و یکی از عوامل تخریب­ کننده­ ی لایه ازن شناخته شده است برای همین هالوترون به عنوان جایگزین آن استفاده میشود.

کپسول های آتش نشانی حاوی پودر خشک:

این کپسول های آتش نشانی در انواع تحت فشار و کارتریجی حاوی یکی از چندین پودر خشک در دسترس موجود می­باشدو  فقط برای حریق­های گروه D مناسب هستند.

کپسول های آتش نشانی حاوی مواد شیمیایی ­تر:

در خنک­ سازی حریق گروه K طراحی شده ­اند
این خاموش ­کننده­ ها در محیط­ های صنعتی کمتر دیده می­شوندو در سالن­ های پذیرایی در صنعت نیاز پیدا میشود

رتبه ­بندی کپسول های آتش نشانی

  • به خاموش ­کننده­ های حریق­ های گروه A رتبه عددی از ۱A تا ۴۰A داده می­شود که بر مبنای یک مقیاس نسبی می­باشد و آزمایش های حریق برای کپسول های آتش نشانی گروه A با استفاده از چوب و تراشه­ های چوب انجام می­شود.
    – به کپسول های آتش نشانی گروه B رتبه عددی از ۱B تا ۶۴۰B اختصاص می­یابد که بر مبنای فوت مربع حریقی است که آنها می­توانند کنترل کنند
    – آزمایش حریق در خصوص کپسول های آتش نشانی گروه C انجام نمی­گیرد بلکه این کپسول های آتش نشانی از لحاظ عدم هدایت الکتریسیته آزمایش می­شوند.
    – در مورد کپسول های آتش نشانی گروه D، آزمایش­ های ویژه­ ای با استفاده از مواد قابل احتراق خاص انجام می­شود.

انتخاب کپسول های آتش نشانی

انتخاب کپسول های آتش نشانی مناسب برای مکانی خاص به عوامل زیربستگی دارد.
کپسول های آتش نشانی از لحاظ گروه حریقی رتبه­ بندی شود.

NFPA10 شدت حریق را به ۳ گروه طبقه­ بندی می­کند:
مکان­های با خطر کم : نظیر ادارات، کلاس­های درس و سایر مکان­های عمومی می­باشند. مواد – – گروه A در این محل­ها نسبتاً قابل توجه نمی­باشد. مقادیر اندکی از مواد گروه B ممکن است در این مکان­ها وجود داشته باشد.
– مکان­هایی با خطر متوسط:  تولیدی­های کوچک، فروشگاه­ها، کارگاه­ها و برخی انبارها می­گردد. مقادیر مواد گروه A و B در این مکان بیشتر از مکان­های با خطر کم است
– محل­های با خطر زیاد:  شامل کارخانجات، گاراژهای تعمیر وسایل نقلیه و انبارها می­باشند که در آنها مقدار مواد گروه­های A و B بیشتر از محل­های با خطر متوسط است.

آموزش افراد و توانایی کاربر در استفاده از کپسول های آتش نشانی تاثیر می­گذارد.  در آموزش محدود کپسول های آتش نشانی باید ساده و کوچک باشدو اطفا حریق­ های بزرگ­تر نیازمند آموزش بیشتر است.
جهت استفاده ی کاربر از کپسول های اتش نشانی عواملی چون: میزان آموزش افراد ، توانایی جسمی و روحی کاربر،میزان حریق ، محدودیت­ های قدرتی فرد محل قرار گیری کپسول های آتش نشانی بسیار مهم است و تاثیر زیادی برآن داردبرای مثال تاثیر آب بر کپسول های آتش نشانی حاوی آب و فوم. این کپسول های آتش نشانی چون مستعد به یخ زدگی هستند نباید در محل­های سرد قرار گیرند و نباید با محلول­ های ضدیخ تغییر داده شوند. در شرایط باد استفاده از دی­ اکسیدکربن به دلیل وجود بخارات خورنده با دشواری همراه است.

– واکنش ­پذیری و آلودگی عامل اطفا باید بسیار مورد توجه قرار گیرد برای مثال سرهای شیر خاموش­ کننده در دو نوع آلومینیومی و برنجی ست که نوع برنجی انتخاب برتر محیط­های خورنده است و یا استفاده از مواد شیمیایی خشک در تاسیسات فرآوری مواد غذایی مناسب نمیباشد. ولی کپسول آتش نشانی دی­ اکسیدکربن مورد استفاده است .

استفاده از کپسول آتش نشانی دی ­اکسیدکربن درمکان­های محدود به دلیل تجمع موجب می­شود که اکسیژن از آن مکان خارج شود و خطراتی برای افراد استفاده­ کننده به وجود آورد.