تماس با ما

انواع دتکتور کربن مونوکسید

۱۷ آبان ۱۳۹۶ انواع دتکتور کربن مونوکسید
انواع دتکتور کربن مونوکسید
Rate this post

در این مقاله قصد داریم به طور مختصر انواع دتکتور را به شما معرفی کنیم اما قبل از آن لازم است توضیحاتی درباره کربن مونوکسید و نحوه اندازه گیری آن بیان کنیم.
کربن مونوکسید را چگونه می سنجند؟
قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که هنگام خرید دتکتور به چه نکاتی باید دقت کنید، ابتدا بهتر است که نحوه سنجش و اندازه گیری کربن مونوکسید را بدانیم.
کربن مونوکسید با مقیاس ppm اندازه گیری می شود که هر ppm بیانگر یک واحد در میلیون می باشد. بنابراین اگر خانه شما ۱۰ppm کربن مونوکسید دارد ، ۱۰ مولکول کربن مونوکسید در هر یک میلیون مولکول هوا وجود دارد.
حتی در خانه هایی که دستگاه گازسوز ندارند نیز کربن مونوکسید می تواند وجود داشته باشد. از کجا میشود فهمید که میزان کربن مونوکسید بیش از حد معمول است؟ این موضوع به سن ، جثه و سلامتی شما بستگی دارد. با هم نگاهی به بعضی مقادیر می اندازیم.
۰٫۵ الی ۵ ppm- بر اساس گفته های آژانس بین المللی محافظت از محیط زیست (EPA) ، این محدوده معمول برای خانه هایی فاقد اجاق گاز یا سایر دستگاه های گازسوز می باشد.
کمتر از ۷۰ppm – اکثر افراد وقتی برای مدت کوتاه در معرض این مقدار قرار بگیرند احساس ناخوشایند و بیماری نخواهند داشت. اگر مدت زیادی در معرض این میزان کربن مونوکسید بمانید ( ۶ الی ۸ ساعت ) باعث سردرد و سرگیجه می شود. همچنین کسانی که بیماری قلبی دارند ممکن است احساس درد در قفسه سینه کنند.
مقدار ۱۰۰ppm- اگر ۲ ساعت در این محیط بمانید سردرد خفیف می گیرید.
۱۵۰ الی ۲۰۰ ppm- اگر مدت زیادی در این موقعیت قرار بگیرید منجر به بیهوشی و مرگ می شود.
انواع دتکتور کربن مونوکسید
حالا که متوجه شدید کربن مونوکسید چگونه اندازه گیری می شود بهتر است دو نوع اصلی دستگاه شناسایی و دتکتور کربن مونوکسید را بشناسید : هشدار دهنده و نظارتی.
هشدار دهنده یا دتکتور کربن مونوکسید
این نوع ، رایج ترین دستگاه شناسایی کربن مونوکسید می باشد. این دستگاه ها مانند هشدار دهنده آتش و دود عمل می کند هنگامی که میزان خطرناکی از کربن مونوکسید تشخیص دهد به شما هشدار می دهد.
اگر مدت زمان زیادی در معرض میزان کم کربن مونوکسید بمانید همان مقدار خطرناک است که برای مدت کوتاهی در معرض میزان زیاد این گاز قرار داشته باشید. اکثر دتکتور ها فقط میزان زیاد را به شما هشدار می دهند. در اینجاست که دستگاه های نظارتی کربن مونوکسید وارد می شوند.
دستگاه نظارتی کربن مونوکسید
دستگاه نظارتی متفاوت می باشد زیرا به طور همزمان بر مقدار کربن مونوکسید موجود در هوا نظارت می کند و به شما اطلاعات دیجیتالی می دهد. هنگامی که میزان مونوکسید کربن بیش از حد مجاز باشد حتی اگر در محدوده خطرناک سایر دتکتور ها هم نباشد به شما پیام میدهد.
کدام بهتر است؟
دتکتور ارزان تر از دستگاه نظارتی می باشد و از نظر کارایی نیز انتخاب معقولانه تری به نظر می رسد اما دستگاه نظارتی در خانواده هایی که کودک دارند یا با افراد مسن زندگی می کنند انتخاب بهتری است.