تماس با ما

انواع دتکتور دود

۸ آبان ۱۳۹۶ انواع دتکتور دود
انواع دتکتور دود
Rate this post

شرایطی را در نظر بگیرید که خواب هستید و آتش خانه شما را در برگرفته است. آیا خانه شما مجهز به دتکتور دود می باشد تا در چنین شرایطی شما را آگاه سازد؟
متاسفانه اکثر خانه ها مجهز به دتکتور دود نمی باشند. در سال ۲۰۱۴ تقریبا ۳۰۰۰ نفر جان خود را در حوادث آتش سازی ساختمان از دست داده اند و حدود ۶۰ درصد از این افراد را افرادی تشکیل میدادند که خانه های آن ها فاقد دتکتور دود بوده است. به این ترتیب می توان گفت که دتکتور های دود ضامن حفظ جان و سلامتی افراد است. به منظور حفظ جان خانواده خود از آسیب دیدن یا فوت حین آتش سوزی ، وجود دتکتور دود می تواند ضروری باشد. در این مقاله انواع دتکتور موجود در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد تا محافظت از خانواده شما به بهترین شکل به عمل آید.

 

دتکتور دود و آتش
دتکتور های دود نسبت به دتکتور آتش متفاوت می باشد. برخلاف دتکتور دود، که فقط بر مقدار دود نظارت می کنند، دتکتور های آتش هم چنین شامل سنسورهای تشخیص گرما و آب پاش می باشند. دتکتور های آتش هم چنین دارای قابلیت ایجاد ارتباط با خدمات اضطراری و درخواست کمک می باشند در حالی که اکثر دتکتور های دود فقط قادر به هشدار دادن به شما در مواقع تشخیص دود و آتش سوزی می باشند.

انواع دتکتور دود
هر روزه آتش سوزی های مختلفی رخ می دهد. در سال ۲۰۱۴ آتش نشانان گزارش داده اند که هر ۲۴ ثانیه یک آتش سوزی رخ داده است. اگر خانه شما مجهز به دتکتور دود می باشد ، احتمال این که همه افراد به سلامت از خانه خارج شوند بیشتر خواهد بود. در حالی که وجود هر نوع دتکتور دود بهتر از نبودن آن است، با این حال چندین مدل از آن با نقاط ضعف و قوت خود برای انتخاب وجود دارند.

دتکتور چند منظوره
بعضی از دتکتور های دود، عملکردی بیش از تشخیص آتش دارند. بسیاری از آن ها شامل تشخیص کربن مونوکسید نیز می باشند که محافظتی دو چندان در یک دستگاه برای شما به ارمغان می آورد. دتکتور های چند منظوره می توانند با باتری کار کنند، سیم کشی شوند یا هوشمند باشند، بنابراین قیمت های آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

دتکتور هوشمند
دتکتور های هوشمند دود از آخرین فناوری های مربوط به ایمنی آتش سوزی به شمار می آید. این دتکتور ها با استفاده از برنامه های هوشمند ارتباط برقرار کرده و در صورت به صدا در آمدن بوق هشدار از طریق برنامه به شما اطلاع خواهند داد. دتکتور های هوشمند هم چنین می توانند با هم نیز ارتباط برقرار کنند ، بنابراین در صورت فعال شدن هشدار، دقیقا می توانید متوجه شوید که آتش سوزی از کجا به وجود آمده است. تنها نقطه ضعف این نوع دتکتور این است که دستگاه های هوشمند گران تر می باشند ولی در عوض هزینه ای که پرداخت می کنید ایمنی کامل در اختیار خواهید داشت.

دتکتور دارای باتری
دتکتور دودی که با باتری روشن می شود و عملکرد خواهد داشت را نمی توان به سیستم برقی خانه متصل کرد و آن را با سیم به برق وصل کرد. به جای استفاده از برق، این دتکتور ها با استفاده از باتری فعال می شوند. نقطه قوت این نوع دتکتور این است که نیازی به نصب پیچیده ندارد. تنها مشکل این دتکتور این است که در صورت خالی شدن باتری، دستگاه نیز از کار می افتد. از آن جایی که از کار افتادن باتری ها دلیل نقص عملکرد ۲۵ درصد دتکتور های دود در سال ۲۰۱۴ می باشد، این مورد خطر بالقوه ای است که باید مراقب آن باشید.
باتری های هوشمندی در بازار موجود می باشند که در صورت کم شدن توان ، با تلفن همراه ارتباط برقرار خواهند کرد. اگر خانه شما مجهز به دتکتور دود با استفاده از باتری می باشد، این باتری ها گزینه ای می باشند که می توانید مورد توجه قرار دهید.

دتکتور سیم پیچی شده
دتکتور های دود سیم پیچی شده با سیم هایی ارائه می شوند که به سیستم برق رسانی خانه متصل می شوند. اکثر این نوع دتکتور ها با باتری پشتیبان ارائه می شوند تا از غیرفعال شدن دستگاه جلوگیری به عمل آید. دتکتور های دود سیم پیچی شده گزینه ای بسیار قابل اتکا می باشند زیرا احتمال قطع برق آن بسیار کم است. هرچند نصب آن ها نیازمند دانش بیشتری می باشد.