آشنایی با گاز FM200

تاریخچه

FM-200 یک نام تجاری است که توسط کمپانی Dupont آمریکا بر روی گاز HFC-227ea گذاشته شده و فرمول شیمیایی این گاز هپتافلئورپروپان (CF3-CHF-CF3) می باشد.

این گاز یکی از اعضای خانواده هالوکربن ها بوده که در سال 1987 به دلیل خطرات زیست محیطی و جانی، استقاده از هالون ها ممنوع شد و گاز FM-200 به علت مزیت های زیادی که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد، جایگزین گاز هالون 1301 قرار گرفت.

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه هالوکربن ها به این مقاله رجوع کنید

مشخصات و ویژگی ها

در شرایط معمولی گاز FM-200 بدون رنگ و بو بوده که سازگار با محیط زیست و بدون اثر خورندگی و آسیب رساندن به تجهیزات و برای سلامتی انسان مضر نمی باشد.

و چگالی آن در حدود 6 برابر سنگین تر از هوا می باشد و

برای ذخیره سازی آن را تحت فشار مضاعف گاز ازت یا همان نیتروژن با فشار 24.8 bar یا 360 psi قرار می دهند که به صورت مایع در سیلندر ذخیر می شود.

همچنین این گاز عایق جریان الکتریسیته بوده و به منظور جلوگیری از هرگونه اتصال کوتاه مناسب خواهد بود.

دارای فشار بخار 4 بار در دمای 20 درجه سانتی گراد می باشد.

گاز FM200 به دلیل نداشتن برم (Bromine) یا کلرین (Chlorine)، تاثیر مخربی بر روی لایه اوزون نداشته و ماندگاری آن در اتمسفر (به شرط شرکت نداشتن در چرخه حریق) بین 31 تا 42 سال می باشد در نتیجه استفاده از آن برای محیط زیست خطرناک نمی باشد.

نکته جالب اینجاست که گازهای خانواده هالون پس از آزاد شدن در محیط به دلیل مقاومت بالا، وارد لایه های بالایی جو شده و اشعه فرابنفش را جذب و در واکنش شیمیایی شرکت می کنند، همین امر سبب از بین رفتن لایه اوزون می شود.

درجه سمی بودن این گاز به اندازه ای است که در رده گازهای پاک طبقه بندی می شود.

مزایا

پس از اطفا هیچ گونه ماده ای از خود بر جای نمی گذارد و نیاز به تمیز کردن ندارد

حجم کمی برای ذخیره سازی اشغال می کنند

غیرسمی و مناسب برای فضاهای بسته

برای خاموش کردن حریق در کمتر از 100 ثانیه طراحی شده

نداشتن تاثیر منفی بر لایه ازون

غلظت این گاز بین 8.5 تا 7.9 درصد می باشد و این غلظت بر اساس ریسک حفاظت شده و توسط سازنده اصلی تجهیزات OEM و استانداردهای ISO14520 برای سیستم آتش سوزی تعیین می شود.

کاربرد

گاز FM200 به منظور اطفای کلاس های حریق A,B,C,E مناسب بوده و به دلیل قابلیت خاموش کنندگی زیاد و تمیز بودن و عدم گذاشتن پسماند از یک سو و عدم هدایت الکتریکی از سوی دیگر برای حفاظت فضاهایی که انسان حضور دارد و تجهیزات الکتریکی

محل نگهداری تجهزات الکتریکی و مخابراتی

اتاق سرور و دیتاسنتر

اتاق های مانیتورینگ NOC

محل آرشیو اسناد و بایگانی اسناد

موزه

انبار تجهیزات و مواد پزشکی و دارو